Kreowanie wielopokoleniowej przyszłości wymaga odwagi, zaufania i jasnych decyzji. Odwagi myślenia o zmianach, zaufania w siłę rodziny i decyzji, które wzmacniają wartość biznesu rodzinnego. Przez ten projekt chcemy pomóc właścicielom firm w „odkodowaniu” tego, co dla ich Rodzin i dla ich Firm najważniejsze, by można było przekazywać to jako swoiste „dziedzictwo” kolejnym generacjom. Nie umniejszając znaczenia kwestii prawnych w procesie sukcesji, w naszej praktyce nieustannie skupiamy się na tym wątku, który właściciele firm rodzinnych mogą zainicjować i przeprowadzić samodzielnie (przy pomocy moderatorów procesu).

Zawarte w Modelu Diamentu Sukcesyjnego © narzędzia są holistyczne i interdyscyplinarne, pomagają zachować swoistą równowagę, która jest niezbędna przy planowaniu skutecznego procesu sukcesji. Sukcesja bowiem to dynamiczny proces zachodzący między dwiema generacjami, którego celem jest transfer do młodszego pokolenia wiedzy, władzy i własności z zachowaniem indywidualnych dla danego biznesu i rodziny wartości, ważnych dla obu stron procesu, oraz wypracowaną wspólną WIZJĄ przyszłości, która profesjonalizuje działania i przygotowuje organizację na spotkanie z przyszłością.

Mam zatem nadzieję, że przygotowany ZESTAW stanowiący pełen opis rozumienia procesu sukcesyjnego i specyfiki działania firm rodzinnych a także dołączone narzędzia spełnią swoje zadanie. Pomogą przeprowadzić skuteczną sukcesję, której z całego serca życzę każdej dążącej do tego rodzinnej firmie!

 

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Sprawdź, jak wyglądają przygotowane dla Ciebie części praktyczne!

Wartości

Wartości w firmie rodzinnej są fundamentem, na którym opiera się nie tylko prowadzony biznes, jego kultura organizacyjna, poszczególne zachowania pracownicze i baza do podejmowania decyzji zarządczych, ale również rodzina. Sukcesja jest jednym z pierwszych etapów, w trakcie którego należy sprawdzić, czy WARTOŚCI, którymi przez całe życie kierował się właściciel, są takie same jak w przypadku potencjalnego sukcesora.

Dzięki tej sekcji narzędzi:

 • Przeprowadzisz rodzinę przez dyskusję dotyczącą wszystkich ważnych aspektów związanych z podjęciem decyzji w zakresie sukcesji
 • Wspólnie z rodziną nazwiesz wartości rodzinne i określisz misję rodziny właścicielskiej
 • Sprawdzisz, który system: rodzinny czy firmowy, silniej oddziałuje na funkcjonowanie firmy
 • Zgromadzisz i uporządkujesz informacje do wykorzystania w rozmowach z potencjalnym sukcesorem na temat fundamentalnych wartości firmy
 • Stworzysz zasady współpracy między właścicielem i sukcesorem

Wiedza

Sukcesja to wyzwania związane z fizycznym przekazaniem firmy, ale także z umiejętnością przekazania dalej pewnej WIEDZY, tradycji, filozofii prowadzenia firmy, utrzymywania relacji z pracownikami oraz działania w duchu wspólnie akceptowanych i wyznawanych wartości. Wielu właścicieli firm rodzinnych jest przekonanych, że proces sukcesji zaczyna się i kończy w momencie przejęcia obowiązków zarządczych przez syna czy córkę / następcę w rodzinie biznesowej. Tak oczywiście NIE jest. Czy wiesz, jak uporządkować i przekazać WIEDZĘ?

Dzięki tej sekcji narzędzi:

 • Ustalisz poziom zaawansowania procesu sukcesji obecnego w firmie i rodzinie
 • Nauczysz się monitorować kroki podjęte w kierunku rozpoczęcia procesu przekazywania firmy
 • Stworzysz listę zadań do zrobienia w celu efektywnego przeprowadzenia firmy i rodziny przez proces sukcesji
 • Otrzymasz podstawy do przeprowadzenia diagnozy i zidentyfikowania kluczowych czynników sukcesu w firmie
 • Wyznaczysz, które kompetencje sukcesora należy doskonalić i rozwijać

Władza

Sama WŁADZA – oczywiście rozumiana jest symbolicznie, bardziej jako przejęcie odpowiedzialności za kontynuację działalności firmy. Kluczowe jednak staje się, aby tak przygotować proces przekazywania tej odpowiedzialności, by ani emocje, ani konflikty nie zdominowały dobrego, twórczego procesu przygotowania się do ważnej roli – następcy w rodzinnej firmie.

Dzięki tej sekcji narzędzi:

 • Ocenisz czynniki sukcesu procesu sukcesyjnego przez nestora i sukcesora
 • Zweryfikujesz styl zarządzania właściciela i sukcesora
 • Poznasz bazę zachowań i atrybutów, jakie budują kulturę organizacyjną Twojej firmy rodzinnej
 • Doświadczysz refleksji dotyczącej indywidualnej koncepcji pozostania lub opuszczenia firmy po sukcesji
 • Efektywnie zakomunikujesz na forum całej rodziny decyzje związane z procesem sukcesji

Własność

To newralgiczny obszar zamykający rozważania sukcesyjne. WŁASNOŚĆ. Bardzo trudna nie tylko z punktu widzenia prawno – podatkowego, ale znów – również z poziomu zaplanowania rodziny właścicielskiej. Bardzo często trudno pogodzić oczekiwania wszystkich potencjalnych udziałowców, pojawiają się konflikty. Każda rodzina musi znaleźć własną odpowiedź na pytanie – co dla niej oznacza „sprawiedliwie”.

Dzięki tej sekcji narzędzi:

 • Odpowiesz na pytania: Czy senior jest do zastąpienia? Czy warto sprzedać firmę? Ile rodzin utrzyma się z tego biznesu?
 • Dokonasz poglądowej wyceny przedsiębiorstwa, która przybliży Ci wartość biznesu
 • Przygotujesz wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu, które mogą pomóc członkom rodziny biznesowej w trudnych emocjonalnie sytuacjach
 • Dokonasz przeglądu finansów i posiadanego majątku, stworzysz plan emerytalny (dla właściciela i współmałżonka)
 • Dokonasz kalkulacji oraz do refleksji, w wyniku których należy podjąć temat i negocjacje 
dotyczące finansowej formy sukcesji

Wizja

Większą skuteczność biznesową osiągają te rodziny, które bardzo klarownie w trakcie procesu sukcesyjnego wspólnie z rodziną oraz kluczowymi pracownikami podejmują również temat nowej WIZJI rozwoju. Nowej, bo realizowanej już z nowymi liderami – sukcesorami, którzy są jej kreatorami. Wizja to projekcja marzeń, która pozwala na stworzenie wytycznych, swoistego pomostu pozwalającego na stopniowe przechodzenie od stanu istniejącego do stanu pożądanego.

Dzięki tej sekcji narzędzi:

 • Przeprowadzisz kompleksowy audyt strategiczny, który pozwoli określić wspólną wizję rozwoju przedsiębiorstwa
 • Odpowiesz na pytania: Jakie cele i aspiracje przyświecają nam dzisiaj jako firmie rodzinnej? Jak przekładają się one na naszą wizję przedsiębiorstwa?
 • Podejmiesz refleksję nad życiem zawodowym i rozważysz różne scenariusze dotyczące przejęcia rodzinnej firmy, w zależności od podjętych wyborów
 • Zainicjujesz i przygotujesz różne dla rodziny i biznesu zjazdy rodzinne, których celem jest zwiększenie siły obu tych systemów
 • Wstępnie zaplanujesz i przygotujesz proces komunikacji zmiany sukcesyjnej
Jeśli chcesz zobaczyć Zestaw Modelu Diamentu Sukcesyjnego ©, wypełnij formularz, a my prześlemy Ci zwrotnie darmowy fragment publikacji!
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymywania korespondencji od Instytut Biznesu Rodzinnego Sp. z o. o. i Fundacja Instytut Biznesu Rodzinnego informującej o projektach i działaniach statutowych realizowanych przez w.w jednostki (zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej „RODO”).

  Kontakt

  Napisz do nas, jeśli chcesz
  dowiedzieć się więcej!

  Instytut Biznesu Rodzinnego
  Bazar Poznański
  ul. Paderewskiego 8, 61-770 Poznań

  www.ibrpolska.pl
  info@ibrpolska.pl
  +48 61 307 14 27

  Zofia Skotnicka
  Project Leader
  zskotnicka@ibrpolska.pl
  790 876 890